UPVC اختصار چیست و چه تفاوتی با PVC دارد؟

UPVC مخفف Unplasticized PolyVinyl Chloride حالت سخت شده ی پلی وینیل کلراید است. ۸۵ درصد پروفیل‌های UPVC از همین ماده تشکیل شده است. مواد اصلی UPVC را نفت خام و نمک طعام تشکیل می‌دهد. از نفت خام اتیلن و از نمک، کلر بدست می‌آید. از طریق پلیمریزاسیون، کلر، اتیلن و وینیل کلرید با هم ترکیب شده و پلی وینیل کلرید یا بصورت خلاصه PVC بدست می‌آید که ماده‌ای پلاستیکی و قابل ارتجاع است. کاربرد این ماده تنها در ساخت درب و پنجره نیست، بلکه در بسیاری از صنایع مانند لوله کشی و حتی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 UPVC از ماده اصلی PVC ساخته می‌شود ولی آن را با افزودن ترکیباتی برای ساخت پروفیل بهینه سازی می‌کنند. از آنجاییکه پلیمر pvc نسبت به حرارت و نور خورشید حساس است و با اکسیژن نیز ترکیب می شود نیاز است که یک پایدار کننده به آن اضافه شود. به این منظور از پایدار کننده‌های مختلفی استفاده می‌شود تا کیفیت PVC در پروسه تولید UPVC کاهش پیدا نکند و پس از آن برای افزایش استحکام از پر کننده‌هایی مانند کربنات کلسیم استفاده می‌شود.

متاسفانه برخی از تولیدکنندگان تنها به جنبه اقتصادی و پایین آوردن قیمت توجه می‌کنند و پروفیل‌ها با کیفیت نامرغوب به بازار ارائه می‌شود. درست است که به عنوان خریدار، قیمت محصول همواره از عوامل تاثیرگذار در انتخاب می‌باشد؛ اما در صورت انتخاب پروفیل با کیفیت، نه تنها عمر مفید محصول خریداری شده بالا می‌رود، بلکه به دلیل کاهش چشمگیر هدر رفت انرژی، بازگشت سرمایه نیز اتفاق می‌افتد.

لذا در زمان عقد قرارداد توصیه می‌کنیم که از تولیدکنندگان معتبر و به نام محصولات خود را تامین نمایید. هادی‌آلووین با بهره‌گیری از دستگاه‌های مجهز در حوزه تست پروفیل‌های مورد استفاده، این اطمینان را به خریداران خود می‌دهد که از برترین تامین کنندگان در حوزه پروفیل و یراق استفاده می‌نماید.

ویژگی‌های پنجره UPVC

پایداری UPVC بسیار بالاست، خنثی است و با اکسیژن ترکیب نمی‌شود. از این رو کاملا بی ضرر است.

ضد آب

یک پنجره UPVC کاملا ضدآب است و رطوبت هیچ تاثیری روی آن نخواهد داشت. اتصال پروفیل‌ها در درب و پنجره‌های یو پی وی سی از نوع جوش حرارتی با دمایی بین ۲۳۵ تا ۲۴۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. بنابراین نه پروفیل و نه درزهای گوشه هرگز اجازه عبور آب و رطوبت از پنجره را نمی‌دهند.

عایق حرارتی و صوتی

مهم‌ترین دستاورد پنجره‌های امروزی نسبت به مدل‌های قدیمی حفظ انرژی است. پنجره‌های UPVC عایق حرارتی هستند و با حفظ گرما و سرمای محیط داخلی، مصرف انرژی را تا حد بالایی کاهش می‌دهند. همچنین پنجره UPVC مزاحمت‌های صوتی را تا یک هشتم (حدود ۳۳ تا ۴۳ دسی بل) کاهش می‌دهد و همین طور از بهترین گزینه‌ها برای ترکیب با شیشه دوجداره است.

مقاومت و دوام بالا

از آنجاییکه رطوبت، خوردگی و آلودگی در شهرهای بزرگ بالاست، پنجره UPVC به دلیل داشتن مقاومت بالا در تمامی این موارد گزینه بسیار مناسبی است.

سازگار با محیط زیست

پروفیل‌های UPVC قابلیت بازیابی و بازیافت را دارا می‌باشند. به همین دلیل دوستدار محیط زیست می‌باشند.

مقاومت در برابر آتش سوزی و تغییرات جوی

پنجره یو پی وی سی به دلیل ساختار خود و استفاده از کلرید کلسیم، در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد. همچنین در ترکیب این پنجره از پلی وینیل کلرید، تثبیت کننده و دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است. این ترکیبات در برابر تغییرات شرایط جوی، اشعه خورشید و ماوراء بنفش، برف و باران و … تغییر شکل نمی‌دهند و امکان استفاده از این پروفیل را در هر اقلیمی ایجاد می‌نماید.

زیبایی ظاهری

پروفیل یو پی وی سی به‌طور ذاتی سفید رنگ است. تنوع در رنگ پروفیل‌های یو پی وی سی توسط روکشی ۲ میلی متری به نام لمینت ایجاد می‌شود. 

در زیر با انواع بازشوهای درب و پنجره‌های یوپی وی سی آشنا می‌شوید:

درب و پنجره فرانسوی
(French)

این نوع بازشوها عموما رو به فضای باز و یا بالکن مورد استفاده قرار می‌گیرند و جذابیت آنها به دلیل عدم وجود پروفیل میانی پنجره در هنگام باز شدن دو لنگه می‌باشد.

درب و پنجره آکاردئونی
(Fold & Slide)

در این سیستم بازشو، با باز نمودن قفل و حرکت دادن پنجره، بازشوها به یکی سمت جمع می‌شوند و هیچگونه پروفیل میانی در فضای مابین پنجره قابل مشاهده نمی‌باشد.

درب و پنجره های فولکس واگنی (Tilt & Slide)

این نوع بازشو به نسبت کشویی، عایق‌بندی بالایی دارد و جایگزین مناسب سیستم کشویی است. یراق آلات فولکس واگنی از گران‌ترین نوع یراق آلات هست و برای ابعاد بزرگ مناسب است.

درب و پنجره دو حالته
(Turn & Tilt)

این نوع درب و پنجره‌ها دارای قفل‌های دور تا دور می‌باشند که علاوه بر امنیت بیشتر، عایق‌بندی صوتی، حرارتی و همچنین ممانعت از ورود گرد و غبار به ارمغان می‌آورد.

درب و پنجره کلنگی
(Tilt)

در بازشو کلنگی، بازشو از پایین به فریم لولا می‌شود و از قسمت بالا قابلیت باز شدن را داراست. این نوع بازشو در سرویس‌ها، راهروها و پارکینگ قابلیت استفاده دارد.

درب و پنجره تک حالته
(Turn)

در این نوع بازشو صرفا درب و پنجره حول محور قائم و از یک سمت باز می‌شوند و به لحاظ صوتی، حرارتی و گرد و غبار کاملا عایق می‌باشند.

درب و پنجره پیوت
(Pivot)

پنجره‌های پیوت یا محوری صرف نظر از محل قرارگیری لولا، کاملا متعادل می‌باشند و هیچ محدودیتی در وزن و اندازه این بازشوها وجود ندارد.

پنجره فن لایت
(Fan Light)

این نوع بازشو همانند پنجره کلنگی باز می‌شود با این تفاوت که جهت فضاهایی که دسترسی به آنها آسان نیست و در عین حال تهویه الزامی است، کاربرد بالایی دارد.

پنجره فیکس

این نوع پنجره فاقد لنگه بازشو می‌باشد و پرکاربردترین نوع پنجره دوجداره است و جهت فضاهایی که ورود نور به آن الزامی است، استفاده می‌شود.

درب و پنجره های کشویی
(Sliding)

این نوع پنجره از یک پروفیل قاب یا فریم ساخته شده که لنگه به صورت کشویی و به وسیله یک غلتک روی آن قرار داشته و حرکت می‌کند.